skimmerless 850lt

Παρουσιάστε τα καμάρια σας!

skimmerless 850lt

Δημοσίευσηαπό gregkn73 » 01 Σεπ 2015, 11:33 pm

στηθηκε λοιπον το καινουργιο με την λυπητερη ευτυχως να ειναι 1650 Ε ,με σχεδον όλο καινουργιο εξοπλισμο και μεσα σε αυτά βραχος ,αραγωνιτης και πολυτελειες όπως μια πανακριβη ξυστρα , ριακτορα γερμανικο για αντιφοσφωρο και καλο κοντρολερ για τα λεντ με δυση-ανατολη, συννεφιες, κυκλο σεληνης, αστραποβροντα και μηνιαιο κοστος συντηρης 30-40Ε. το αφεντικο δυστυχως δεν αλλαξε γνωμη και δεν εγινε σαλονατο

Για το μικρο κοστος στησιματος υπεθυνος είναι ο Ιγνατιος-igna.gr, η jebao, και το ότι εμαθα τεχνες και επεσε πολύ DIY σε φωτα,αναπληρωση, battery back up, υδραυλικα κτλ

Εχει ευτυχως μικρο κοστος συντηρησης γιατι :τιμες σε παραμετρους κραταω με σκονες από καλογεροπουλο και δοσομετρικη, καιω λιγα βατ λογω λεντ, το δωματιο θερμενετε υπερεπαρκως το χειμωνα,βαζω θαλασσινο νερο, και τιποτα άλλο εκτως από ψαροτροφες, που πολλες παραγονται από μενα (artemia hatchlings, grindal, φρεσκια γαριδουλα ψιλοκομενη στο μπλεντερ).

Γιατι skimmerless? Από την αρχη μου φαινοταν πολύ αντιφατικο , από την μια να βγαζουμε τροφη για τα κοραλια , απομακρυνοντας οργανικα με το σκιμερ και μετα να ριχνουμε πανακριβα αγορασμενα οργανικα (αμινοξεα)! Θεωρησα ότι γινετε για να κραταμε χαμηλα τα θρεπτικα στο νερο. Αλλα στην πορεια διαπιστωσα ότι με φυσικες μεθοδους όπως μεγαλωνοντας τριχοειδης αλγες σε ATS και μακροαλγες σε refugium, μπορουμε πανευκολα να κραταμε τα νιτρικα σε μη ανιχνευσιμα επιπεδα , χωρις να στερουμε τα οργανικα=τροφη από τα κοραλια. Για τα φοσφωρικα, οι αλγες θελουν βοηθεια στην απομακρυνση τους και εκει χρησιμοποιω αντιφοσφωρο σε ριακτορα.

Γιατι λεντ? Γιατι από μονα τους είναι ένα τεραστιο γνωστικο αντικειμενο, μπορεις να φτιαξεις ακριβως το φασμα που αρεσει στα ματια σου αλλα και στα κοραλια, και αν μελετησεις πολύ και δοκιμασεις διαφορα, μπορεις να πετυχεις ένα πανεμορφο αποτελεσμα με πολύ μικρο αρχικο κοστος αλλα και πολύ μικρο κοστος χρησης σε σχεση με Τ5 και μεταλ χαλιντ.

Γιατι θαλασσινο νερο? Γιατι στο μεγαλυτερο % στη χωρα που ζουμε, εχουμε καθαρο θαλασσινο νερακι διπλα μας ή σχεδον διπλα μας και αν οι θερμοκρασιες τον χειμωνα στα μερη μας ηταν υψηλοτερες πιστευω ακραδαντα οτι θα ειχαμε κοραλια στα νερα μας. Θεωριες ότι μπορουμε με αυτό να εισαγουμε αλγες, παρασιτα κτλ, πιστευω ότι είναι ακυρες και αν προσεχουμε στοιχειοδως ποτε και από πού συλεγουμε νερο είναι στατιστικα ανευ σημασιας οι πιθανοτητα να συμβει κατι κακο.

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):132*72*60
Διαστάσεις sump 100*50*40
Διαστάσεις RDSB 60*35*27
Διαστάσεις εξωτερικης υπερχειλησης 72*30*11
Συνολικά Λίτρα:850 μικτα, 650 καθαρα

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια:
Κοράλια:
Άλλα είδη:

Διακόσμηση Ενυδρεί
Βράχος(Kg):30κιλα νεκρος + 4 κλιλα ζωντανος
Υπόστρωμα: 36κιλα DT, 40kg RDSB

Φωτισμός DIY LED 180W

Διάρκεια φωτισμού: 9

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο:RDSB,ATS,Refugium with chaeto
Skimmer:oxi
Αντλίες/Κυκλοφορητές:RW15*2,DCT8000
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C):24-28

'Εξτρα Παροχές
Calcium Reactor:
Παροχή CO2:
Ψύξη:DIY 4*12mm ανεμιστηρες HV
Αντίστροφη Όσμωση:nai

Παράμετροι Νερού
pH:8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7.5
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Ασβέστιο (Ca)400
Μαγνήσιο (Mg)1300
Φωσφορικά (Po4)0-0.003

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:65lt weekly

Διατροφή
Τροφές Ψαριών:
Τροφές Κοραλλιών:oxi

Φωτογραφίες:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

To ενυδρειο γεμισε 16/2 φωτα αναψαν 35/5, η μεταφορα εγινε 8/6 , εβγαλε διατομικη, στο καπακι τριχοειδη και εδω και ενα μηνα ο βραχος ειναι πλεον πεντακαθαρος, τη νεκρη τριχοειδη στα πισω τζαμια λεω να μην την καθαρισω για να εχουν κατι να τρωνε τα 4 strobus που εχω. Αν βρω θηρευτη και για τις απταισιες που γνωρισα μετα απο 2 χρονια στο χομπι, δεν θα με απασχολει κατι προς το παρον....

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ας γραψω και μερικες παρατηρησεις .

Η υπερχειληση με εξωτερικο μπαλκονι σε ολο το μηκος της μια πλευρας, τυπου herbie, ειναι κατα την γνωμη μου οτι καλυτερο απο αποψη επιφανειακου σκιμινγκ, θορυβου κυριολεκτικα 0, και ασφαλης 100% αν τηρησουμε καπποιες λεπτομερειες που τις βρηκα εδω http://gmacreef.com/ και δεν τις ειχα διαβασει πουθενα αλλου. Αυτες ειναι1) οι κατεβασιες πρεπει να εχουν λειτουργια σιφωνι, με 15εκ στηλη νερου απο πανω τους 2) ποτε δεν διακλαδιζουμε "κατεβασια" ή "ανεβασια" . 3) οσες κατεβασιες εχουμε σηφωνι, αλλες τοσες πρεπει να εχουμε για ασφαλεια 4) οι κατεβασιες πρεπει να τερματιζουν 2-3 εκ κατω απο την στηλη νερου στο σαμπ. ουτε πανω απο την στηλη , ουτε περισσοτερα εκ πιο βαθια.

οσο αφορα τον εξοπλισμο,
οι RW15 φοβομουν μην τυχον μπουκονουν γρηγορα οπως διαβαζω για τις WP αλλα ευτυχως μεχρι τωρα χωρις να τις εχω καθαρισει 5 μηνες, και εχοντας τωρα πανω αλγες, απο ροη πανε σαν το ξεκινημα. Επισης ειναι σχεδον τελειως ησυχες

Η DCT 8000,τερας, την εχω ρυθμισμενη στη μεση, αλλα τα λιτρα που ανεβαζει αν και με μανομετρικο 1.5 μετρο, ειναι 4000 ή και ελαφρα παραπανω..... Αλλα κανει θορυβιογια τα αυτια μου, αν το ηξερα θα επερνα μικροτερη που λογικα θα ειναι πιο ησυχη. επισης ο κοντρολερ ειχε προβλημα ο πρωτος, μετα απο διακοπη ξεκινουσε στο 100%, μου τον αντικαταστησανε απο fish street πληρωνοντας μονο τα μεταφορικα. Ενα αλλο περιεργο, ειναι οτι με το battery back που εφτιαξα, που ειναι μπαταρια 12V λιθιου με ενα ρελεδακι, δεν δουλευει....ενω αντιθετα οι RW15 δουλευουν rolleyes.gif προφανως εχει να κανει με τον κοντρολερ που χρησιμοπουν η καθε μια.

η δοσομετρικη κανει την δουλεια της , αλλα την οθονη στη πανω πλευρα, καποιος ηληθιος κινεζος πρεπει να το σκεφτηκε, γιατι κατα κορον τις τοποθετουμε σε σαμπ με περιορισμενο υψος... επρεπε να την βαλουν στο πλαι....για να μπορω να βλεπω την οθονη εκανα ταρζανιες χανοντας πολυ χρονο.

ο ριακτορας της aquamedic ειναι καταπληκτικος για αντιφορφωρο. γιατι μπορει καποιος να περιοριζει με εναν πολυ απλο τροπο την ροη. δεν μετανιωσα καθολου την πολυτελεια που εκανα να τον αγορασω βγαζοντας απο φιλτρο που τον ειχα στην αρχη μαζι με ανθρακα.

να γραψω κατι και για τα φοσφωρικα. Οταν ξεκινουσα το μικρο εχοντας σαν οδηγο αυτο το αρθρο http://reefkeeping.c...es/2006-09/rhf/ πιστευα οτι με τις αλγες θα μπορουσα να διατηρω χαμηλα, αν και παντα ειχα και λιγο αντιφοσφωρο σε φιλτρο. Η εμπειρια του μικρου οπου τα φοσφωρικα μου ξεγυγαν με αποτελεσμα να εχω αλγες, μου εδειξε οτι ο randy ειχε αδικο ή απλα τον 9/2006 den eixe τα μεσα να μετραει με ακριβεια τα φοσφωρικα για ξερει πια ειναι η πιο αποτελεσματικη μεθοδος-τα haana test βγηκα νομιζω αργοτερα στην αγορα. επισης σε αυτο που παραητησα στο μικρο για φοσφωρικα και αλγες, ειδα και να συμφωνουν και αρκετοι ομιλητες στην τελευταια macna 2014. οποτε θεωρω οτι η χρηση αντιφοσφωρου και μαλιστα με αποτελεσαμτικο τροπο ειναι μονοδρομος.
Εικόνα
Εικόνα
gregkn73

Πληροφορίες ενυδρείου: λιμνη 600 λιτρων

nano reef 50 λιτρα

Re: skimmerless 850lt

Δημοσίευσηαπό GRTTSOU » 02 Σεπ 2015, 12:15 am

Το έχεις μελετήσει αρκετα, εύχομαι καλή συνέχεια και ανεβαζε φωτό αβέρτα να παίρνουμε μάτι...
Άβαταρ μέλους
GRTTSOU
Site Admin

Πληροφορίες ενυδρείου: Main display: 140*60*60: 500lit
Sump 200lit
Return pump: Grotech RSP (Reef Stream Professional) 5000lt/h
Lighting: Main display: Giessman moonlight 4*50W Power Led (DYI Project), 4*T5 54W
Lighting sump: DIY 50Watt Led Multichip
Skimmer: ΑΤΒ Medium Cone
Circulation: 3*vortech MP40w, Sump: 1*corallia 4 + 1*Votech MP10w
Calcium reactors: Η&S 150 + GEO 618 connected with ph controller by dennerle & prominent gamma/L solenoid metering pump
Ph meter: American Marine pinpoint
Temperature controller: Eliwell, Heating: Jagger 1*300W, Titanium 1*200W, Cooling: Teco TR20
Water auto top off: TUNZE osmolator 5155
Reverse Osmosis: ROMAN, 4 stages
Bare bottom… I wanna be a reef…

Δημοσίευσηαπό Buzzer » 03 Σεπ 2015, 06:47 pm

Πολυ ωραιος ευχομαι καλη συνεχεια.
Αερατο στησιμο και πολυ καθαρος βραχος και αραγωνιτης.
Εχε υποψη σου οτι την αντλια επιστροφης σου την εχεις'' κολλημενη'' με
σωληνα pvc (hard plumped) αν χρησιμοποιουσες π.χ. σωληνα σιλικονης
θα ειχες πολυ λιγοτερη φασαρια σε συνδυασμό και με ενα silicon pad κατω απο
αντλια θα ηταν το βελτιστο.
Λάμπρος
Buzzer
Moderator

Πληροφορίες ενυδρείου: Rimless 90 gal Mixed Reef

Δημοσίευσηαπό sps4ever » 03 Σεπ 2015, 08:20 pm

Mπράβο ρε Γρηγόρη ζηλεύω το ενυδρείο σου αλλά κυρίως τη διάθεσή σου.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
sps4ever
Site Admin

Πληροφορίες ενυδρείου: Reef 750lt+sump500lt

Δημοσίευσηαπό gregkn73 » 03 Σεπ 2015, 11:08 pm

Εικόνα

Ξέχασα μια γενική, Τάσο και Νίκο ευχαριστώ. Φιλέ buzzer τα φώτα σου παρακαλώ για τον σωλήνα σιλικόνης....αλφαδολαστιχο χοντρης διατομής εννοεις; Κάτω σχεδόν δεν πατάει πάντως, στον αέρα ειναι. Ο σωλήνας την κρατάει,και πρέπει να πατάει ελαφρώς μόλις σε μια από τις βεντούζες που έχει από κάτω, οπότε ο θορυβως εκεί δεν οφειλεται....από την σωλήνα PVC προσπάθησα να αποφυγω τις 90° γωνίες για να μην έχει θόρυβο.... Αλλά σωλήνα σιλικόνης πρώτη φορά ακούω. Ένα λινκ θα με βοηθούσε πολύ.
Εικόνα
Εικόνα
gregkn73

nano reef 50 λιτρα

Δημοσίευσηαπό thess75 » 03 Σεπ 2015, 11:26 pm

Γρηγορη πολλα μπραβο φιλε για την ολη παρουσιαση σου καταρχην αλλα και για την πολυ ομορφη δουλεια που εχεις κανει με το ενυδρειο σου.Ευχομαι να σου πηγαινει απροβληματιστα :clap: :clap: :clap:
Άβαταρ μέλους
thess75

Πληροφορίες ενυδρείου: 760l reef mixed with soft and hard corals

Δημοσίευσηαπό Buzzer » 04 Σεπ 2015, 02:21 pm

Λάμπρος
Buzzer
Moderator

Δημοσίευσηαπό gregkn73 » 04 Σεπ 2015, 03:40 pm

Θα το εμπιστευοσουν χωρίς να το σφίξεις με σφιχτηρα; Σφιχτηρα ήθελα οποοσδηποτε να αποφυγω γιατί κάποια στιγμή μέσα στα αλατια Θα με πουλησει!
Εικόνα
Εικόνα
gregkn73

nano reef 50 λιτρα

Δημοσίευσηαπό Buzzer » 04 Σεπ 2015, 10:26 pm

Δεν ειπα τιποτα περι σφιχτηρα.Αυτα εννοούνται. :D
Εγω το σωληνα σιλικονης ανεφερα που κοβει ολους τους κραδασμους.
Οι αμερικανοι τα λενε hose clumps και βαζεις 2 για σιγουρια.
Λάμπρος
Buzzer
Moderator

Δημοσίευσηαπό gregkn73 » 14 Σεπ 2015, 06:21 pm

Όλα πάνε καλά, αλλά σήμερα όπως γυρησα από την δουλειά ,με 100λιτρα θάλασσα για αλλαγή, είδα το νερό ελαφρά θόλο!!!!! Σαν να έχει αραιή ομίχλη!!!! Τι μπορεί να φταίει;

Οι μετρήσεις ειναι τέλειες και στο μόνο που πάει το μυαλό μου είναι ,bacterial bloom, αλλά πια να είναι ή αιτία;
Βακτήρια δεν βάζω ποτέ, τίποτε δεν ψόφησε τελευταία, απλά έκανα αλλαγή στις 10 μέρες αντί στης 7. Το ενυδρείο βέβαια βρίσκετε σε ένα δωμάτιο, που χρησιμοποιώ και για να κάνω κρασί. Πριν 4 μέρες τρυγισα και στο ίδιο δωμάτιο πλέον έχει έντονη μυρωδιά από τα 150 λίτρα μούστο που εξελίσσεται ή ζύμωση. Αλλά δεν έχω σκιμερ που να τραβάει κάτι από τον αέρα. Οπότε τι;

Να βάλω κάποια αεραντλία να οξυγονωμένο το νερό σε περίπτωση που είναι bacterial bloom?

Ψάρια και κοκραλια δείχνουν εντάξει πάντως μέχρι τώρα.
Εικόνα
Εικόνα
gregkn73

nano reef 50 λιτρα

Δημοσίευσηαπό sps4ever » 14 Σεπ 2015, 06:34 pm

Λογικά bacterial bloom είναι και θεωρώ πιθανό να πέρασε κάτι από το μούστο ή κάτι ήρθε με το νερό. Ανθρακα θα έβαζα και όχι αεραντλία.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
sps4ever
Site Admin

Δημοσίευσηαπό gregkn73 » 14 Σεπ 2015, 07:36 pm

sps4ever έγραψε:Λογικά bacterial bloom είναι και θεωρώ πιθανό να πέρασε κάτι από το μούστο ή κάτι ήρθε με το νερό. Ανθρακα θα έβαζα και όχι αεραντλία.

Νίκο άνθρακα πάντα έχω, άλλαξαν 400ml χύμα water waves, στης 2\9. Να ξανααλλαξω?
Εικόνα
Εικόνα
gregkn73

nano reef 50 λιτρα

Δημοσίευσηαπό sps4ever » 14 Σεπ 2015, 07:44 pm

Στα λίτρα σου θα έβαζα πάνω από ένα κιλό για να είμαι σίγουρος και θα το άλλαζα σε 5 ημέρες
Νίκος
Άβαταρ μέλους
sps4ever
Site Admin

Δημοσίευσηαπό gregkn73 » 14 Σεπ 2015, 08:20 pm

sps4ever έγραψε:Στα λίτρα σου θα έβαζα πάνω από ένα κιλό για να είμαι σίγουρος και θα το άλλαζα σε 5 ημέρες

Ωραία θα ξανααλλαξω, αλλά μεχρι 800μλ χωράει το φίλτρο που τον έχω. Τα βακτήρια καταναλώνουν οξυγόνο , έτσι νομίζω ότι προκαλείται το πρόβλημα απο bacterial bloom. Γι αυτό έγραψα για χρήση αεραντλίας, κάνω λάθος;
Εικόνα
Εικόνα
gregkn73

nano reef 50 λιτρα

Δημοσίευσηαπό sps4ever » 14 Σεπ 2015, 08:25 pm

Δίκιο έχεις αλλά η αεραντλία δεν θα κάνει τίποτα. Αν θέλεις καλύτερη οξυγόνωση βάλε αλλη μια αντλία να αυξήσεις το κυματισμό.

Ο ανθρακας είναι για να μειώσεις τη διάρκεια του bloom
Νίκος
Άβαταρ μέλους
sps4ever
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Ενυδρεία μελών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης