Cretaquarium

Παρουσιάστε τα καμάρια σας!

Cretaquarium

Δημοσίευσηαπό Sepia » 17 Δεκ 2018, 04:38 pm

Καλησπέρα παιδιά πέρασε μια εβδομάδα που ξεκίνησε το ταξίδι μου προς τα reef. Αυτή η προσπάθεια είναι το πρώτο στάδιο έτσι ώστε να αποκτήσω την εμπειρία και το know how για να φτιαχτεί μελλοντικά επιτέλους ένα reef (σε μεγαλύτερη δεξαμενή) που θα μπορεί να το χαίρεται εκτός από εμένα και ο επισκέπτης στο Cretaquarium. Προηγούμενες προσπάθειες που έχουν γίνει με κοράλλια δεν καρποφόρησαν λόγω διαφόρων αιτιών. Ισως η πιο σημαντική είναι η χρήση νερού γεώτρησης (σταθερό χαμηλό pH 7,6 και σταθερή θερμοκρασία 19,5oC) που έχουμε στο ενυδρείο αλλά και δικών μας λαθών (έλλειψη γνώσης). Οπότε αφού χάζευα τα δικά σας διαμαντάκια είπα ντροπή να μην δείχνουμε και εμείς κάτι ανάλογο και το πήρα πάνω μου αρχίζοντας το διάβασμα. Επισης μου έκανε εντύπωση το βάθος γνώσης που έχετε για το χόμπυ σας, οπότε θα χαρώ πολύ να ανταλλάσουμε απόψεις και ιδέες πάνω στο project μου.
Η δεξαμενή είναι μια κυλινδρική 500 L που χρησιμοποιούμε για πειράματα με ψάρια στο κέντρο (HCMR) και είναι τοποθετημένη στις καραντίνες μας. Σε αυτή τη δεξαμενή έβαλα νερό θάλασσας αφού πρώτα περάσει από UV. Επίσης πρόσθεσα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης.

Χρόνος λειτουργίας του ενυδρείου :2018 new
Διαστάσεις display : 110 cm διάμετρος και 55 cm βάθος
Όγκος display (l) : 500
Διαστάσεις sump :110*50*50
Όγκος sump (l) : 275
Φωτισμός : ATI sunpower 6*39w dimmable
Ζ. Βράχος (Kg) : Νεκρός βράχος
Skimmer : Η&S 200 2xF2001
Κυκλοφορία : 1 jebao DCP 8000L/h
Φίλτρανση :
Διατήρηση παραμέτρων :
Υλικά :
Θερμοκρασία : 26
Αλατότητα : 1027
ΝΟ2: 0
ΝO3 :0
NH3: 0
PO4: 0
Ca :485
Alk :7,3
Mg :
Αλάτι : Νερό θάλασσας
Αλλαγές νερού :
Λοιπός εξοπλισμός :Φίλτρο RO/DI
Σχόλια :
Κατασκευή sump Νίκος Πολυχρονάκης
When I grow up I wanna be like you guys
Άβαταρ μέλους
Sepia

Πληροφορίες ενυδρείου: Δεξαμενή κυλινδρική με διαστάσεις :Διάμετρος 110 cm και ύψος 50 cm

Re: Cretaquarium

Δημοσίευσηαπό GRTTSOU » 17 Δεκ 2018, 05:19 pm

Καλή αρχή σου εύχομαι και να το δεις όπως επιθυμείς!

Βάσει των όσων μας παρέθεσες αυτό που μου χτύπησε είναι η κυκλοφορία. Κυλινδρος ε? Θα πρέπει να ανεβάσεις κυκλοφορία και θα χρειαστείς διαβασμα και πειραματισμούς για να μην το κάνεις πλυντήριο :-D Απ' ότι καταλαβαίνω τώρα είσαι μόνο με την αντλία επιστροφής?

NH3 μηδενικά σε μια εβδομάδα? Έχεις ξεκινήσει να ταΐζεις το ενυδρείο σου? Πιθανολογώ πως όχι οπότε θα μπορούσες να ξεκινήσεις σιγά σιγά ώστε να πάρει μπρος.

Το ασβέστιο τούμπανο, φαντάζομαι αναλογικά θα κυμαίνεται και το μαγνήσιο αλλά για σιγουριά θα πρέπει να το μετράς και αυτό (αργότερα που θα βάλεις κοράλλια).

Το PH σου είναι λίγο χαμηλά, ιδανικά το θέλουμε πάνω από 8 ώστε το βράδυ που σβήνουν τα φώτα να μην πέφτει πολύ χαμηλά.

19.5 θερμοκρασία είναι χαμηλά για reef, ακόμα και FO θέλει λίγο παραπάνω.

Αυτά για το καλωσόρισμα, και θα τα λέμε :wave:
Άβαταρ μέλους
GRTTSOU
Site Admin

Πληροφορίες ενυδρείου: Main display: 140*60*60: 500lit
Sump 200lit
Return pump: Grotech RSP (Reef Stream Professional) 5000lt/h
Lighting: Main display: Giessman moonlight 4*50W Power Led (DYI Project), 4*T5 54W
Lighting sump: DIY 50Watt Led Multichip
Skimmer: ΑΤΒ Medium Cone
Circulation: 3*vortech MP40w, Sump: 1*corallia 4 + 1*Votech MP10w
Calcium reactors: Η&S 150 + GEO 618 connected with ph controller by dennerle & prominent gamma/L solenoid metering pump
Ph meter: American Marine pinpoint
Temperature controller: Eliwell, Heating: Jagger 1*300W, Titanium 1*200W, Cooling: Teco TR20
Water auto top off: TUNZE osmolator 5155
Reverse Osmosis: ROMAN, 4 stages
Bare bottom… I wanna be a reef…

Δημοσίευσηαπό ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ » 17 Δεκ 2018, 05:34 pm

Καλή αρχή και είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που είσαι στην παρέα μας.
Άβαταρ μέλους
ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
Site Admin

Πληροφορίες ενυδρείου: reef υπό κατασκευή 5700λτ

Δημοσίευσηαπό ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ » 17 Δεκ 2018, 05:40 pm

Πάνο διευκρίνησε μας καλύτερα τη θερμοκρασία,το ΡΗ τις φωτό περιόδους και άλλες λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
Site Admin

Δημοσίευσηαπό sps4ever » 17 Δεκ 2018, 08:33 pm

καλως ηρθες Πανο
εμενα αυτο που δεν μου αρεσει ειναι το 0 σε νιτρικα και φωσφορικα ειδικα αν το ενυδρειο ειναι αδειο. Τη σκληροτητα στο 7.3 θεωρω οτι θα τη φτιαξετε ευκολα.

οταν ειχαμε περασει (αρκετα χρονια πριν) μου ειχε κανει εντυπωση οτι το συστημα στηριζοταν αποκλειστικα σε αλλαγες νερου της ταξης του 10% εβδομαδιαια (αν θυμαμαι καλα τη συχνοτητα και δεν ηταν ημερησια) που τη θεωρω ανεπαρκη για "φιλτραρισμα" του νερου
Νίκος
Άβαταρ μέλους
sps4ever
Site Admin

Πληροφορίες ενυδρείου: Reef 750lt+sump500lt

Δημοσίευσηαπό Sepia » 17 Δεκ 2018, 08:42 pm

Από βιασύνη να προλάβω να πάρω την κόρη μου από τον παιδικό δεν έγραψα αναλυτικά μερικά πράγματα. Λοιπόν χρησιμοποιώ θάλασσα και το pH μου κυμαίνεται στο 8,4 (8,37) περίπου και τη νύχτα είναι περίπου στο 8,3 (8,28). Η θερμοκρασία μου κυμαίνεται στους 25οC. Τώρα όσον αφορά την φωτοπερίοδο στο φωτιστικό ATI έχω 3 λάμπες blue, 1 Purple plus, 2 Aqua blue special αν θυμάμαι και ανοιγουν σε 2 κανάλια το πρώτο στις 7 οι blue και οι υπόλοιπες στις 8:30. Φτάνουν στο 90% μετά πό 3 ώρες και σβήνουν οι blue στις 21:00 και οι υπόλοιπες στις 20:30. Τέλος το φως στο sump ανοίγει στις 20:00 και κλείνει στις 10:00.
Οσον αφορά τον βράχο χρησιμοποίησα νεκρό βράχο ενώ ο αραγωνίτης ήρθε ζωντανός από τον Νίκο Πολυχρονάκη. Επίσης δεν χρησιμοποίησα βακτήρια για την έναρξη του κύκλου αφού προτιμώ να εγκαταστήσω 'ντόπιους' πληθυσμούς αφού θα χρησιμοποιώ μόνο θάλασσα και όχι αλάτια, τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να δώ οτι δουλεύει το σύστημα. Τώρα όσον αφορά τις μετρήσεις που έχω η αμμωνία θα έλεγα είναι στη δεύτερη χρωματική κατηγορία (salifert) άρα ~0,15 mg/l. Σκέφτομαι πάντως να αγοράσουμε φωτόμετρο γιατι με τα χρώματα δεν τα πάω καλά και προτιμώ να έχω απόλυτα νούμερα. Εχω βρεί ένα της HANNA HI 83300 μετράει αρκετά πράγματα εκτός από ΝΟ3 οπότε το κιτάκι δεν το γλιτώνω.
Με την πρώτη ευκαιρία μικραίνω τις φωτό για να τις ανεβάσω.
Άβαταρ μέλους
Sepia

Πληροφορίες ενυδρείου: Δεξαμενή κυλινδρική με διαστάσεις :Διάμετρος 110 cm και ύψος 50 cm

Δημοσίευσηαπό Sepia » 17 Δεκ 2018, 08:45 pm

sps4ever έγραψε:καλως ηρθες Πανο
εμενα αυτο που δεν μου αρεσει ειναι το 0 σε νιτρικα και φωσφορικα ειδικα αν το ενυδρειο ειναι αδειο. Τη σκληροτητα στο 7.3 θεωρω οτι θα τη φτιαξετε ευκολα.

οταν ειχαμε περασει (αρκετα χρονια πριν) μου ειχε κανει εντυπωση οτι το συστημα στηριζοταν αποκλειστικα σε αλλαγες νερου της ταξης του 10% εβδομαδιαια (αν θυμαμαι καλα τη συχνοτητα και δεν ηταν ημερησια) που τη θεωρω ανεπαρκη για "φιλτραρισμα" του νερου

Νίκο φαντάζομαι αναφέρεσαι στη main display. Είχαμε κοράλλια τότε που είχες περάσει? Εκεί η ανανέωση νερού είναι της τάξης 2% ημερησίως. Αυτό μας είχαν προτείνει οι Γάλλοι που στήσανε το ενυδρείο και θεωρούνταν πιο σχετικοί από εμάς.
Άβαταρ μέλους
Sepia

Δημοσίευσηαπό Sepia » 17 Δεκ 2018, 09:13 pm

Μερικές φωτό ελπίζω να βλέπονται
Συνημμένα
1.JPG
Τοποθέτηση βράχου
2.JPG
Κυλινδρική δεξαμενή
2.JPG (32.83 KiB) 294 προβολές
4.jpg
Είσοδος και έξοδος νερού σε 2 σημεία
4.jpg (27.04 KiB) 294 προβολές
5.jpg
Sump
5.jpg (41.67 KiB) 294 προβολές
Άβαταρ μέλους
Sepia

Δημοσίευσηαπό ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ » 17 Δεκ 2018, 09:39 pm

Φίλε ανυπομονώ να κλαδεύουμε όλα ρα ενυδρεια των φίλων εδώ και να μιλάμε φραγκ παρέα.
Άβαταρ μέλους
ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
Site Admin

Δημοσίευσηαπό baggos777777 » 17 Δεκ 2018, 10:47 pm

Μπράβο Παναγιώτη. Έχει γίνει δουλειά όμορφη. Σας εύχομαι να φτιάξετε ένα μεγάλο reef..
baggos777777
Moderator

Πληροφορίες ενυδρείου: 900 λίτρα. Απο Ηρακλειο Κρητης...

Δημοσίευσηαπό Sakisdraminos » 17 Δεκ 2018, 10:47 pm

Καλο ξεκινημα !
Αλατι απο θαλασσα δουλευα καιρό μπορεις να Κάνεις καλη δουλειά.

Με τι κοραλλια σκεφτεσαι να παιξεις;

Το σκειπ αμα κανεις κυκλικη ροη για να συντονίζει θα ηταν καλο να μην εχεις βράχια μεχρι το τοίχωμα για να βοηθήσει στην ροη σου...
Συνημμένα
20181217_214955.jpg
20181217_214955.jpg (90.11 KiB) 287 προβολές
Sakisdraminos

Πληροφορίες ενυδρείου: ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ

Δημοσίευσηαπό Sepia » 17 Δεκ 2018, 11:28 pm

Ευχαριστώ παιδιά για τις κοραλοευχές. Σάκη την ακτινωτη διάταξη των βράχων την βάλαμε έτσι ώστε να κρατάει τον αραγωνίτη στα ενδιάμεσα τμήματα. Ηδη στα πρώτα τμήματα/χωρίσματα που χτυπάει το ρεύμα μου έχει φύγει ο αραγωνίτης.
Άβαταρ μέλους
Sepia

Δημοσίευσηαπό Sakisdraminos » 17 Δεκ 2018, 11:32 pm

Sepia έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά για τις κοραλοευχές. Σάκη την ακτινωτη διάταξη των βράχων την βάλαμε έτσι ώστε να κρατάει τον αραγωνίτη στα ενδιάμεσα τμήματα. Ηδη στα πρώτα τμήματα/χωρίσματα που χτυπάει το ρεύμα μου έχει φύγει ο αραγωνίτης.

Πως Εχεις βάλει την κυκλοφορία ;
Τι κοραλλια θα παιξεις;
Sakisdraminos

Πληροφορίες ενυδρείου: ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ

Δημοσίευσηαπό tasos » 18 Δεκ 2018, 01:11 am

Πολύ ωραίο εγχείρημα! Καλή αρχή!! Μπορεί να γίνει πολύ εύκολο με τη μέθοδο των καθημερινών αλλαγών, αλλά έχω ένσταση στα εξής
α. γιατί να το πάς με το μίνιμουμ και να μην αλλάζεις 5% την ημέρα; και
β. το θαλασσινό νερό το τσεκάρετε, πώς είσαι τόσο σίγουρος οτι δεν θα παρασύρει κάτι που θα αλλοιώσει τη χημεία του νερού;Όσο εύκολα κοράλια και να φιλοξενήσεις, λίγος χαλκός μπορεί να τα εξολοθρεύσει :? .
Δεν φαντάζεστε τί κάνει το puffer αν τα πάρει στο κρανίο.....
Άβαταρ μέλους
tasos
Moderator

Πληροφορίες ενυδρείου: Reef 700+ λίτρων.Σκιμμερ corallenzucht S, εξωτερική υπερχύλιση, Κατακόρυφο ΑΤS .΄Φωτισμός Τ5 και φυσικό φώς από παράθυρο.

Δημοσίευσηαπό ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ » 18 Δεκ 2018, 08:17 am

Eδώ παιδιά το συστημα του πάνου θα είναι κλειστό οπως τα δικά μας.Η αλλαγές θα γίνονται από θάλασσα μια φορά το μήνα και όλα αυτά πάντα πειραματικά.
Άβαταρ μέλους
ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Ενυδρεία μελών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης