Reef Κύπρος

Παρουσιάστε τα καμάρια σας!

Reef Κύπρος

Δημοσίευσηαπό thediscusman » 09 Μαρ 2019, 08:43 pm

1.png
2.png
Επανέρχομαι και εγώ μετά από ένα διάστημα απουσίας. Χαίρομαι που το φόρουμ αυτό ζωντάνεψε ξανά!!!
Ασχολούμαι με τα ενυδρεία πολλά χρόνια. Το πρώτο ενυδρείο το έστησα το 2003 στη Θεσσαλονίκη, στην αρχή δίσκους και μετά και θαλασσινό. Με κάποιους παλιούς γνωριζόμαστε από όταν έμενα Θεσσαλονίκη.
Μετακόμισα στο Λονδίνο για μια δεκαετία Λονδίνο και τώρα βρίσκομαι στην Κύπρο.
Όλα αυτά τα χρόνια είχα θαλασσινό αλλά δεν έμπαινα στο φόρουμ λόγω κυρίως δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων.

Σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου και ελπίζω να μπορώ να μπαίνω συχνότερα. Σε αυτή τη φάση έχει κυρίως lps. Έβαλα πρόσφατα και τα πρώτα sps. Παρολο που τα lps πάνε σφαίρα και έχουν βγάλει εξαιρετικά χρώματα (καμμία σχέση με το πως τα αγόρασα) στα sps uέλουμε δουλίτσα ακόμη για να βγάλουν τα χρώματα τους....

Χρόνος λειτουργίας του ενυδρείου : όπως είναι τώρα τρέχει για 2 χρόνια αλλά με τον ίδιο βράχο έτρεχε άλλα 5 χρόνια πριν στο Λονδίνο
Διαστάσεις display (MxΠxΥ) : 100χ55χ52cm, γυαλί 12mm, clear white rimless
Όγκος display (l) : 250+100 sump
Διαστάσεις sump : 2 sumps περίπου 50 λίτρα το καθένα
Όγκος sump (l) : 100
Φωτισμός : Aqua illumination Hydra52, και 2 ακόκη κινέζικα 27 Watt το καθένα (led), Αγόρασα ακόμη ένα Hydra 52 για να καλύπτει πλήρως όλο το μήκος και πρέπει αν βρω χρόνονα ο συνδέσω.
Ζ. Βράχος (Kg) : Γύρω στα 15 κιλά
Skimmer : Deltec APF 800
Κυκλοφορία :
Φίλτρανση : ΑΤS
Διατήρηση παραμέτρων : Balling με τα ζουμιά της Triton
Θερμοκρασία : Το χειμώνα 24,5 το καλοκαίρι ανεβάζω σταδικά μέχρι 27
Αλατότητα : 1026
Νo3 : γύρω στο 10
Po4 : 0,02
Αλάτι : Aquaforest reef salt
Αλλαγές νερού : κάθε μήνα 30%
Λοιπός εξοπλισμός : Αναπλήρωση της TUNZE, ηλεκτρονικός θερμοστάτης ρυθμισμένος στους 27 βαθμούς για το καλοκαίρι
Άβαταρ μέλους
thediscusman

Re: Reef Κύπρος

Δημοσίευσηαπό thediscusman » 09 Μαρ 2019, 08:54 pm

Μερικές φωτο ακόμη
Συνημμένα
3.png
4.png
Άβαταρ μέλους
thediscusman

Δημοσίευσηαπό thediscusman » 09 Μαρ 2019, 09:01 pm

Μόνο 2 φωτογραφίες με αφήνει να ανεβάω σε κάθε ποστ
Συνημμένα
5.png
7.png
Άβαταρ μέλους
thediscusman

Δημοσίευσηαπό thediscusman » 09 Μαρ 2019, 09:04 pm

Ακόμη 2
Συνημμένα
8.png
9.png
Άβαταρ μέλους
thediscusman

Δημοσίευσηαπό thediscusman » 09 Μαρ 2019, 09:08 pm

Και οι τελευταίες...
Συνημμένα
6.png
10.png
Άβαταρ μέλους
thediscusman

Δημοσίευσηαπό baggos777777 » 10 Μαρ 2019, 12:09 am

Καλώς ήρθες φίλε πάλι στην παρέα μας. Ομολογώ ότι το ενυδρείο σου έχει φοβερά χρώματα!!! Εμένα γενικά μου αρέσουν πολύ και τα lps οπότε με εντυπωσιασες.. Βγάλε μας καμία φωτογραφία και τον εξοπλισμό σου να δούμε και τον φωτισμό σου..
baggos777777
Moderator

Πληροφορίες ενυδρείου: 900 λίτρα. Απο Ηρακλειο Κρητης...

Δημοσίευσηαπό thediscusman » 10 Μαρ 2019, 08:29 am

Ευχαριστώ πολύ baggos777777!!! θα βάλω φωτογραφίες και από τον εξοπλισμό και να γράψω και δυο λόγια για τον εξοπλισμό μου.
Η αλήθεια είναι ότι έχουν καταπληκτικά χρώματα τα lps. Τα πιο πολλά τα πήρα σε άσχημη κατάσταση και κάποια πέρασαν από bleaching το πρώτο διάστημα που τα είχα στο ενυδρείο μου. Αυτό δεν είναι παράξενο αν σκεφτείς ότι τα πιο πολλά lps (αν δεν είναι cultured, όπως συμβαίνει από εισαγωγές από Ασία κυρίως) έρχονται από σχετικά μεγάλο βάθος. Στα καταστήατα εδώ τα έχουν σε πολύ χαμηλό ακτινικό φωτισμό που μπορεί να είναι και μεγάλο διάστημα. Το στρεσσ είναι μεγάλο όταν μπαίνουν σε συνθήκες ενυδρείου ακόμη και αν κάνεις προσαρμογή στον φωτισμό για μερικές μέρες.
Οι δυο trachyphilies που είναι από τα πιο ωραία μου κομμάτια ήταν στο κατάστημα για πάνω από μήνα και δεν τις έπαιρνε κανείς και ήταν φυσικά σε άσχημη κατάσταση. Πήρε δύο μήνες να συνέλθουν αλλά άξιζε τον κόπο και το ρίσκο...
Άβαταρ μέλους
thediscusman

Δημοσίευσηαπό Sepia » 10 Μαρ 2019, 09:58 am

Πολύ ωραία χρώματα φίλε. Μπράβο μου δίνεις ιδέες, τελικά ποια είναι πιο δύσκολα lps ή sps
When I grow up I wanna be like you guys
Άβαταρ μέλους
Sepia

Πληροφορίες ενυδρείου: Δεξαμενή κυλινδρική με διαστάσεις :Διάμετρος 110 cm και ύψος 50 cm

Δημοσίευσηαπό thediscusman » 10 Μαρ 2019, 10:44 am

Ευχαριστώ φίλε μου!! Και τα lps έχουν τη δυσκολία τους για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα σε ανάπτυξη και χρώμα αλλά σίγουρα τα sps είναι πιο απαιτητικά ειδικά για να βγάλουν έντονα χρώματα και να είναι και υγιή. Εγώ σκοπέυω να βάλω κάποια sps λίγα κομμάτια και να τα αφήσω να μεγαλώσουν πολύ...
Γενικά προσπαθώ να κρατώ τα νιτρικά πολύ χαμηλά ιδανικά κάτω και από 5 και ταίζω πολύ τα lps κυρίως με mysis στο στόμα για να μη στηρίζονται τόσο στη ζωοξανθέλλη και να βγάζουν πιο ωραία χρώματα.
Άβαταρ μέλους
thediscusman

Δημοσίευσηαπό ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ » 10 Μαρ 2019, 05:02 pm

Πολύ μου αρέσουν τα μπερδεμένα κοράλλια. Οι πορίτες τα σπάνε!
Άβαταρ μέλους
ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
Site Admin

Πληροφορίες ενυδρείου: reef υπό κατασκευή 5700λτ

Δημοσίευσηαπό thediscusman » 13 Μαρ 2019, 10:42 pm

Ευχαριστώ πολύ Νίκο!!
Βάζω κάποιες πρόχειρες φωτογραφίες από τον εξοπλισμό.
Ακόμη δεν είναι όλα οργανωμένα, όπως τα θέλω. Μόλις τα ολοκληρώσω θα βάλω ξανά.

Το ενυδρείο είναι ανάμεσα στο γραφείο και στο σαλόνι και φαίνεται και από τις 3 μεριές και σε κάποιο σημείο και από τις 4, και αυτό κάνει πολύ πιο δύσκολο to aquascape και την κυκλοφορία.
Θα προσθέσω την υπερχείλιση eclipse της eshopps με σκοπό να είναι καθαρό το πάνω μέρος του ενυδρείου και να μη φαίνονται καθόλου σωλήνες και καλώδια. Θέλω να εκμεταλλευτώ το αισθητικό πλεονέκτημα του rimless ενυδρείου και να βλέπω ουσιαστικά απλά ένα όγκο νερού.
Επίσης, αγόρασα ακόμη ένα φωτιστικό Hydra52 και θα βγάλω τα 2 μαύρα κινέζικα έτσι θα έχω μόνο τα άσπρα Hydra κρεμασμένα από το ταβάνι.

Τώρα στον εξοπλισμό, προσπαθησα να αποφύγω ατέλειες που είχα σε προηγούμενα στησίματα. Έτσι τα έβαλα όλα πολύ πιο απλωμένα (είναι όλος ο εξοπλισμός τοποθετημένος σε ένα σχήμα Γ κάτω από το ενυδρείο και στο πλαινό έπιπλο που ανοίγει από πάνω και από το πλάι, για να έχω χώρο να κάνω άνετα τις εργασίες συντήρησης.
Ξεκινάμε με μηχανικό με σφουγγάρι και υαλοβάμβακα που αλλάζω κάθε βδομάδα, αλλα έφτιαξα το διαμέρισμα σε διαστάσεις που χωράει ένα roller filter που κοπεύω να αγοράσω. Μετά έχω να δουλεύουν παράλληλα το σκίμμερ (APF 800) και το ΑΤS και στο τέλος το χημικό, που προς το παρόν είναι σε κάννιστρο μέχρι να πάρω κάποιο ρεάκτορα της προκοπής.
Τη δοδομετρική την άλλαξα θέση για αυτο δεν είναι συνδεδεμένη στη φώτο. Θέλω να τη βάλω να ρίχνει σε κάποιο σημείο του sump μετά την επεξεργασία του νερού, σε σημειο με μεγάλη ροή γιατί αλλιώς μόλις πέσει το υγρό (το 3α και 3b της Triton) στο ενυδρείο σχηματίζει αιωρουμενα στερεά. Από την Triton μου είπαν δεν υπάρχει θέμα και θα διαλυθούν, αλλά μου φαίνεται σαν στγμιαία κατακρήμνιση και δε ξέρω κατά πόσο όντως διαλύονται ξανά.
Τέλος επιστρέφει στο DT με μία αντλία της SunPole που είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Συνημμένα
Screenshot 2019-03-13 at 9.20.17 PM.png
Screenshot 2019-03-13 at 9.20.46 PM.png
Screenshot 2019-03-13 at 9.20.59 PM.png
Άβαταρ μέλους
thediscusman

Δημοσίευσηαπό baggos777777 » 14 Μαρ 2019, 05:39 pm

Μπράβο σου φίλε. Φοβερή δουλειά έχεις κάνει!!
baggos777777
Moderator

Πληροφορίες ενυδρείου: 900 λίτρα. Απο Ηρακλειο Κρητης...

Δημοσίευσηαπό sps4ever » 14 Μαρ 2019, 11:20 pm

Μπραβο ρε συ υπεροχο φαινεται.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
sps4ever
Site Admin

Πληροφορίες ενυδρείου: Reef 750lt+sump500lt

Δημοσίευσηαπό tasos » 25 Απρ 2019, 06:15 pm

Το έχεις παράδοση να μας πετάς τα μάτια έξω όταν βγάζεις φωτογραφία τα κοράλια στο ενυδρείο σου :lol: :lol: :lol: :thumbup: .
Καλωσήρθες! Πες τίποτα για το ΑΤS,(ρουτίνες, φωτισμό, ώρες λειτουργίας,ροή) γιατί παιδεύομαι καιρό και ό,τι βάλω εκτός από ψάρια φθίνει... :sick:
Δεν φαντάζεστε τί κάνει το puffer αν τα πάρει στο κρανίο.....
Άβαταρ μέλους
tasos
Moderator

Πληροφορίες ενυδρείου: Reef 700+ λίτρων.Σκιμμερ corallenzucht S, εξωτερική υπερχύλιση, Κατακόρυφο ΑΤS .΄Φωτισμός Τ5 και φυσικό φώς από παράθυρο.

Δημοσίευσηαπό GRTTSOU » 11 Μάιος 2019, 05:29 pm

Όμορφο ενυδρειο!
Άβαταρ μέλους
GRTTSOU
Site Admin

Πληροφορίες ενυδρείου: Main display: 140*60*60: 500lit
Sump 200lit
Return pump: Grotech RSP (Reef Stream Professional) 5000lt/h
Lighting: Main display: Giessman moonlight 4*50W Power Led (DYI Project), 4*T5 54W
Lighting sump: DIY 50Watt Led Multichip
Skimmer: ΑΤΒ Medium Cone
Circulation: 3*vortech MP40w, Sump: 1*corallia 4 + 1*Votech MP10w
Calcium reactors: Η&S 150 + GEO 618 connected with ph controller by dennerle & prominent gamma/L solenoid metering pump
Ph meter: American Marine pinpoint
Temperature controller: Eliwell, Heating: Jagger 1*300W, Titanium 1*200W, Cooling: Teco TR20
Water auto top off: TUNZE osmolator 5155
Reverse Osmosis: ROMAN, 4 stages
Bare bottom… I wanna be a reef…

Επόμενο

Επιστροφή στο Ενυδρεία μελών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες