ενυδρείο και οικολογία

Δημοσιεύστε οτιδήποτε σχετικό με τη λειτουργία του Forum

ενυδρείο και οικολογία

Δημοσίευσηαπό x.a. » 01 Νοέμ 2006, 08:33 pm

Ζούμε σ' ένα τελείως αφύσικο και τεχνητό περιβάλλον, αποκομμένοι από τη φύση, με αποτέλεσμα να έχουμε ξεχάσει τον πραγματικό λόγο ύπαρξής της... Η φύση δεν έχει φτιαχτεί για εμάς και σίγουρα δεν μας ανήκει! Ακόμα και το πιο μικρό έντομο ή ασήμαντο κοράλλι (για να έρθουμε στα δικά μας) έχει μια δουλειά να εκτελέσει, κι αυτή είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη συνέχιση της ύπαρξής μας σ' αυτόν τον ταλαίπωρο πλανήτη.
Και τώρα έρχομαι να ρωτήσω: τί δουλειά λοιπόν έχουν όλα αυτά τα κοράλλια και τα ψάρια που δεν έχουν αναπαραχθεί , αλλά έχουν αποσπαστεί κατευθείαν από τη θάλασσα, στο σαλόνι μας? Ποιά είναι πλέον η χρησιμότητά τους? Ακόμα και αν ζήσουν το διπλάσιο από το προσδοκόμενο όριο ζωής, είναι μάταιο και ανώφελο πλέον, γιατί έχει χαθεί ο πραγματικός σκοπός της υπαρξής τους! Εν ολίγοις: στη θάλασσα κάνουν κάποια πολύ χρήσιμη δουλειά, στα σπίτια μας είναι απλά <μπιμπελό>. Τα frags είναι μια πολύ καλή λύση για κάποια κοράλλια αλλά τί γίνεται με τα υπόλοιπα? Η οικολογική καταστροφή το ξέρετε πως είναι μεγάλη και είμαστε και εμείς υπεύθυνοι!
Είμαι πολύ περίεργη λοιπόν να μου πείτε πώς τα έχετε βολέψει εσείς με τα αισθήματα ενοχής , που ελπίζω, να έχετε κάποιες φορές, γιατί εγώ κάθε φορά που κοιτάζω το ενυδρείο του άντρα μου, δεν μπορώ να μην σκεφτώ πόσο εγωιστική είναι αυτή η ανάγκη μας να φέρουμε τη φύση στο σπίτι μας!
Ευχαριστώ για το χρόνο σας...[/i]
Άβαταρ μέλους
x.a.

Δημοσίευσηαπό antesco » 01 Νοέμ 2006, 08:45 pm

Προτού εμπλακούμε σε μία δημιουργική ανταλλαγή απόψεων (συζήτηση) ή σε έναν άχαρο καυγά, θα μπορούσατε ίσως να ρίξετε μία ματιά εδώ http://www.marineaquarium.gr/forum/viewtopic.php?t=1660 και να σκεφτείτε μήπως υπάρχει και η "άλλη" πλευρά του νομίσματος ;

EDIT: Βλέπω ότι έχετε δηλώσει ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ στο επάγγελμα. Ψάχνουμε κάποιον για να μας φτιάξει μία αφίσα για να διαφημίσουμε την παρουσίαση που θα κάνει ο Anthony Calfo στην Ελλάδα, μήπως θα σας ενδιέφερε να μας βοηθήσετε ;
Τελευταία επεξεργασία από antesco και 01 Νοέμ 2006, 09:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
antesco

Δημοσίευσηαπό reef-crest » 01 Νοέμ 2006, 08:46 pm

Εσυ δηλαδη πηγαινεις με τα ποδια στη δουλεια,
δεν ανεβαινεις σε αεροπλανο,
δεν χρησιμοποιεις θερμαση στο σπιτι σου
γενικα δεν χρησιμοποιεις τιποτα το μηχανοκινητο?
Τυψεις καθολου και να σου πω το γιατι.
Η καταστροφη στον υφαλο για το χομπι ειναι πολυ μικροτερη
απο την καταστροφη λογο του global warming, της μοληνσης και διαφορων αλλων παραγοντων που δεν εχουν σχεση με το χομπι.
Το χομπι ομως βοηθησε στην ενημερωση του κοσμακι για το περιβαλλον και για την καταστροφη που προκαλειται.
Πιστευεις δηλαδη οτι τα rainforests καταστρεφονται απο κηπουρους?
Τελευταία επεξεργασία από reef-crest και 01 Νοέμ 2006, 09:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
.....in urgent need of tropical therapy......
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
reef-crest

Δημοσίευσηαπό kamberman » 01 Νοέμ 2006, 08:46 pm

Η πραγματική καταστροφή στους κοραλιογενείς υφάλους οφείλεται σε πολλούς λόγους. Όμως, η συλλογή των κοραλιών για το χόμπι προκαλεί σχεδόν αμελητέα διατάραξη ΙΜΟ συγκριτικά με το φαινόμενο του θερμοκηπίου, την αυξηση της θερμοκρασίας και τα τοξικά απόβλητα.
Εξάλλου τα είδη που απειλούνται με αφανισμό ή σπανίζουν προστατεύονται με διεθνείς κανόνες και δεν συλλέγονται.
Επίσης, πολλά θαλασσινά είδη ειναι aquacultured, δηλ. μεγαλωμένα σε ειδικές "φαρμες" και όχι απευθείας από τον κοραλιογενή ύφαλο.
Τέλος, site σαν και αυτό συμβάλλουν στη διατήρηση και ανάπτυξη των ειδών στα σπίτια, ενώ όπως είπες τα frags διασφαλίζουν την "ανάγκη" εμάς των χομπιστών για τη φιλοξενία αυτών των ειδών στα ενυδρεία μας.

Τώρα για το θέμα γενικότερα του χόμπι του ενυδρείου, είναι μια τάση που υπάρχει στον άνθρωπο αιώνες τώρα. Με την ίδια λογική γιατί υπάρχουν στα σπίτια σκύλοι, γάτες, παπαγάλοι, πιθήκια και λοιπά ζωντανα? Πιστεύω η οικολογική καταστροφή στον πλανήτη συντελείται σε ασύγκριτα μεγαλύτερη κλίμακα με άλλους τρόπους και από άλλους πλήν των χομπιστών...
Κώστας
...is running in safe mode
Άβαταρ μέλους
kamberman
Site Admin

Images: 0
Πληροφορίες ενυδρείου: 900ltrs FOWLR tank

Δημοσίευσηαπό madfdg » 01 Νοέμ 2006, 08:55 pm

Όλα αυτά που σας είπαν οι ,εμπειρότεροι εμού ,προλαλήσαντες αγαπητή Κυρία φαντάζομαι θα σας τα έλεγε και ο συζηγός σας ,αν είχατε την διάθεση να τον ακούσετε και κατανοήσετε.Πιστεύω θα καταλάβετε την αγάπη μας αν του δώσετε την ευκαιρία :-)

Με σεβασμό ,ένας λάτρης των έμβιων όντων.
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Άβαταρ μέλους
madfdg

Δημοσίευσηαπό manosdr » 01 Νοέμ 2006, 09:22 pm

Με έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες απλά να συμπληρώσω ότι πολύ φοβάμαι ότι με την ταχύτητα που οδηγούμε τον πλανήτη μας σε τεράστια οικολογική καταστροφή και με την αδιαφορία των ισχυρών της Γής να ελέγξουν τους παραγόμενους ρύπους πολύ φοβάμαι ότι στο κοντινό μέλλον πολλά από τα είδη των κοραλιογενών υφάλων δυστυχώς θα εξαφανιστούν και θα διατηρηθούν μόνο στα ενυδρεία μας... :evil:
Μάνος
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
manosdr
Reefcentral TOTM

Πληροφορίες ενυδρείου: Reef 240 lt με 30 kg LR, με SPS, LPS, Soft corals, ψάρια και ασπόνδυλα.

Δημοσίευσηαπό sps4ever » 01 Νοέμ 2006, 10:29 pm

Αν πάτε ένα ταξίδι στις Μαλδίβες θα σας παρακαλούσα να κάνετε μια διαδρομή με τα πόδια στην πόλη έξω από το ξενοδοχείο σας. Θα παρατηρήσετε ότι οι τοίχοι είναι φτιαγμένοι από ένα περίεργο υλικό. Το υλικό αυτό είναι αυτά τα κοράλια που εμείς κρατάμε στα ενυδρεία και που οι ντόπιοι τα μάζευαν ως οικοδομικό υλικό. Πλέον πουλάνε τα κοράλια σε εμάς και αγοράζουν τούβλα για τα σπίτια τους. Αυτό ανάγκασε τις ντόπιες αρχές να φτιάξουν "φάρμες" στη θάλασσα όπου εκεί καλιεργούνται κοράλια για να πουληθούν σε εμάς. Επιπλέον οι ντόπιοι σταμάτησαν το ψάρεμα με δυναμίτη στον ύφαλο, σταμάτησαν να χρησιμοποιούν δίχτυ για να μην καταστρέφουν το εισόδημά τους.

Θα ήθελα με τη σειρά μου όμως να ρωτήσω αν χρησιμοποιήσατε ποτέ στη ζωή σας σφουγγάρι. Στη συνέχεια θα ήθελα να πάμε ένα ταξίδι στη Κάλυμνο για να δούμε αν θα βρούμε κανένα από τα στρέμματα ζωντανών σπόγγων που υπήρχαν. Αραγε αν μάθαιναν ότι το κιλό στις ημέρες μας πουλιέται 100? και πλέον μήπως θα κύταζαν να προστατεύσουν το εισόδημά τους αφού με 10 κιλά θα έβγαζαν αρκετά;

Επιπλέον θα ήθελα να μάθω αν τρώτε ψάρια. Γνωρίζετε ότι στη χώρα μας συνεχίζετε το ψάρεμα με τράτες που καταστρέφουν το γόνο, τη τροφή και τελικά τη ζωή στο μέρος που ψαρεύουν; Ποια χρησιμότητα επιτελούν τα ζώα αυτά στη θάλασσα; Περιμένουν τη τράτα να ερημώσει τη ζωή; Και εμείς τι κάνουμε;

Για σκεφτείτε αν στη Κάλυμνο μπορούσαν να πουλήσουν το ζωντανό ψάρι για 30 και 40? το κιλό θα υπήρχε το ψάρεμα με δυναμίτη; Μην βλέπουμε τα πράγματα από τη ρομαντική και μόνο πλευρά. Δυστυχώς το μόνο πράγμα που μπορεί να προστατεύσει τη φύση είναι να δίνει έσοδα. Εκεί βοηθάει το χόμπυ. Ανεβάζει την αξία του ζωντανού οργανισμού και έτσι προστατεύσει έμμεσα την φύση.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
sps4ever
Site Admin

Πληροφορίες ενυδρείου: Reef 750lt+sump500lt

Δημοσίευσηαπό accnt » 01 Νοέμ 2006, 10:32 pm

Ενδιαφέρον θέμα ξεκίνησες αγαπητή φίλη x.a.
Προσωπικά λοιπόν πιστεύω ότι δεν αξίζει στον άνθρωπο να ζει πάνω στον πλανήτη ΓΗ (παιδιά μη γελάτε το πιστεύω πραγματικά αυτό).
Από την άλλη όμως έτσι όπως έχει καταντήσει η ζωή μας (τα χειρότερα έρχονται) το να έχουμε ένα ? δυο ενυδρεία σπίτι μας δεν είναι και το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε.
Λοιπόν και βέβαια νιώθω τύψεις πολλές φορές (ιδίως για τα ψάρια μου μιας και τα περισσότερα κοράλλια μου είναι ?μάλλον- frags), αλλά πλέον έχω συμβιβαστεί με αυτό, όπως και όλοι οι οποίοι έχουν κατοικίδια (πουλιά, σκυλιά, γατιά κλπ).
Έτσι λοιπόν ας χαρείς με τον άντρα σου το ενυδρείο σας και ας ζήσουμε όλοι με τις τύψεις που θα πρέπει να μας βαραίνουν για τον κακό που προξενούμε στον πλανήτη μας καθημερινά.

Φιλικά Γιάννης.
Άβαταρ μέλους
accnt

Δημοσίευσηαπό lionheart » 01 Νοέμ 2006, 10:35 pm

Λίγο επιθετική τη βρίσκω τη κυρία...Για πρώτο ποστ κυρίως...Μάλλον και τελευταίο αφού μάλλον δεν θα έχει και κάτι άλλο να μας πει...

Μου θύμισε η ανάλυσή της, την κυρία που έξω από τον Πανούση κρατούσε ένα πανό το οποίο έγραφε <<Χριστιανισμός ή Θάνατος>>...Πολύ χριστιανικό δεν νομίζετε?Αυτά άλωστε διέδιδε και ο Χριστός...Όσοι δεν με πιστεύουν θα τους σκοτώσω...Ή μήπως όχι?...

Να πούμε λοιπόν στη κυρία ότι καλά όλα αυτά αλλά και εμείς οι άνθρωποι ως ζώα έχουμε καποιες ατέλειες...Ας μη τις απαρρυθμίσω τώρα...Όπως φυσικά και πάρα πολλά θετικά στοιχεία...Και πάλι ως ζώα...

Τα παιδιά με κάλυψαν αρκετά...Δεν θα κάτσω να αναλύσω τώρα ότι υπάρχουν διεθνείς κανονισμοί σχετικά με το θέμα μας και αυτά τα κοράλλια προέρχονται από φάρμες ειδικά κατασκευασμένες γι αυτό το λόγο...Φυσικά και δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να γίνεται παραεμπόριο...Αλλά μήπως και που δεν γίνεται?

Δεν μπορώ να κρίνω την κυρία αν δεν την ξέρω γι αυτό θα την παρακαλέσω να μας γράψει περισσότερα στοιχεία γι αυτήν αλλά και για τον άντρα της...Θα καταλαβαίναμε ίσως καλύτερα...Αν έχουν άλλα ζώα στο σπίτι τους, ποια είναι η άποψη της για τη ζωή, για τα κατοικίδια...

Να πετάξουμε όλοι λοιπόν τις γλάστρες από τα μπαλκόνια...Να σταματήσουμε να τρώμε κρέας γιατί τα καημένα τα ζώα τα πυροβολάνε στο κεφάλι, να σταματήσουμε να τρώμε κότες γιατί τις κόβουν το κεφάλι με το τσεκούρι...Να σταματήσουμε να τρώμε λαχανικά γιατί τα κόβουμε από τις ρίζες τους...Αλήθεια η κυρία έχει ακούσει για μια έρευνα που αναφέρει ότι όταν κόβουμε ένα λουλούδι αυτό παράγει ήχους γοερούς?Να σταματήσουμε να φοράμε μάλλινα ρούχα γιατί κουρεύουν τα ζώα, δερμάτινα ρούχα, κάλτσες...Να σταματήσουμε να διαβάζουμε αφού τα βιβλία παράγονται από χαρτί, κόβωντας ξύλα...Να σταματήσουμε να τρώμε ψάρια...Έχετε δει πως σπαρταράνε μόλις ανεβάσουν τα δίχτυα πάνω οι ψαράδες?

Και όλοι να πάμε να μείνουμε στην εξοχή...Αλλα σε τι σπίτι?Ξύλινο?Θα καταστρέψουμε τα δάση...Τσιμεντένια?Θα καταστρέψουμε το περιβάλλον...

Μήπως πρέπει να αυτοκτονήσουμε?
Όποιος δεν θέλει να θυμάται το παρελθόν του,είναι καταδικασμένος να το ξαναζήσει!!!.
Άβαταρ μέλους
lionheart

Δημοσίευσηαπό x.a. » 01 Νοέμ 2006, 10:45 pm

Αυτή η νοοτροπία μεταβίβασης ευθυνών είναι πράγματι πολύ βολική!
Για όλα φταίνε όλα τ' άλλα, εκτός από εμάς! Δεν έχουμε όμως συνειδητοποιήσει ότι είμαστε 6.000.000.000 και ότι η ελάχιστη καλή προσπάθεια καθενός από εμάς μπορεί να παράγει πραγματικό έργο, αλλά δυστυχώς και το αντίθετο... Όσο εξαπλώνεται αυτό το χόμπυ, η καταστροφή θα είναι όλο και μεγαλύτερη. Το ξέρετε ότι 500.000 yellow tang εξάγονται κάθε εβδομάδα από τη Χαβάη? Και αυτό είναι μόνο ένα μικρό παράδειγμα! Το θεωρείται ελάχιστο? Ναι, μπορεί να μην φτάνει τα μεγέθη καταστροφής που προκαλέι το φαινόμενο του θερμοκηπίου, αλλά δεν θα διαφωνήσετε ότι δεν είναι και αμελητέο το νούμερο!! και μιλάμε μόνο για τα yellow tang... Kαλό θα ήταν να μπορούσαμε επίσης να ξεχωρίζουμε ποιά πράγματα είναι αναγκαία στην καθημερινή μας ζωή (και τα οποία επιβαρρύνουν δυστυχώς το περιβάλλον) και ποιά είναι καθαρά για τη διασκέδασή μας!
Και αλήθεια πώς μπορείτε να ξέρετε ότι αυτά που ψωνίζεται δεν έχουν ψαρευτεί με κυανίδιο ή ότι τα κοράλλια είναι από φάρμες (και τί εννοούμε ακριβώς με τη λέξη φάρμα? Ελπίζω όχι όπως είχα δει κάπου απλώς τον περιφραγμένο ύφαλο!!) Για εμπόριο μιλάμε, όπου δυστυχώς τα λεφτά τα πολλά δεν τα παίρνει ο εκάστοτε ιθαγενής, αλλά ο έμπορος και ο μεσάζοντας..
Τέλος πόσοι από εμάς έχουν πραγματικά τις γνώσεις να διατηρήσουν σε καλή κατάσταση ένα ενυδρείο χωρίς απώλειες? Αυτό που βλέπω γύρω μου είναι συνήθως υπέρστοκαρισμενα ενυδρεία πολλές φορές με ζωντανά για τα οποία δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα. Έχω δει ανθρώπους να αγοράζουν πράγματα και μετά να ψάχνονται για πληροφορίες προσπαθώντας να τα διατηρήσουν!! Η απληστεία είναι σύνηθες φαινόμενο. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν ενυδριόφιλοι πιο υπεύθυνοι και σκεπτόμενοι και ελπίζω να γίνουν το παράδειγμα.
Όσο για τον άντρα μου αυτός τα ξέρει και τα υπερασπίζεται όλα αυτά περισσότερο από μένα, αλλά δυστυχώς η πώρωση του είναι μεγαλύτερη από την οικολογική του ευαισθησία!!
Τέλος να είστε σίγουροι ότι αν φτάσουμε στο σημείο να παρατηρούμε τους υφάλους μόνο από τις γυάλες μας, τότε δεν θα αργήσει να έρθει η εποχή που θα μπούμε κι εμείς σε μια γυάλα ως μουσειακό είδος!

Y.Γ. Θάνο στείλε pm για ό,τι θέλεις σχετικά με την αφίσα
Άβαταρ μέλους
x.a.

Δημοσίευσηαπό lionheart » 01 Νοέμ 2006, 11:00 pm

Συνεχίζεται όμως και λέτε τα δικά σας και καλά κάνετε...Δεν μας απαντάτε και στα ερωτήματά μας όμως...Ξέρετε πόσα μοσχάρια σκοτώνονται κάθε χρόνο για να κάνετε εσείς τα μακαρόνια με κιμά?

Αλήθεια δεν αισθάνεστε τύψεις που θα κάνετε αφίσα για ένα φόρουμ που κακομεταχειρίζεται τα ψάρια και τα κοράλλια και που συμβάλει στη καταστροφή του περιβάλλοντος?
Όποιος δεν θέλει να θυμάται το παρελθόν του,είναι καταδικασμένος να το ξαναζήσει!!!.
Άβαταρ μέλους
lionheart

Δημοσίευσηαπό ReefScaper » 01 Νοέμ 2006, 11:14 pm

Δις/κυρία x.a., αρχικά καλωσήλθατε!

Θεωρώ δεδομένο ότι δεν έχετε επιθετική διάθεση και απλά θέτετε ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα ζητήματα.

Σε πρώτη ανάλυση, τα περί ενασχόλησης του ανθρώπου με ήμερα και άγρια ζώα είναι ανούσιο να συζητηθεί, μιας και αποτελεί, όπως έχει ήδη αναφερθεί, πανάρχαια και κατά τη γνώμη μου, πολύ γοητευτική συνήθεια! Είτε είναι πτηνό είτε ψάρι είτε κοράλι, η συνύπαρξή μας μαζί τους είναι ευεργετική...(Η εμπορευματοποίηση βέβαια του χόμπυ είναι ένα άλλο θέμα, αλλά πού να τα βάζουμε τώρα με ολόκληρο το καπιταλιστικό σύστημα?!) :wink:

Κάτι, που με έχει προβληματίσει και εμένα πάντως, είναι το κατά πόσο το χόμπυ, το οποίο είναι η εμμονή μου τα τελευταία 2-3χρόνια, βοηθά τη διατήρηση των ειδών...
Και διερωτώμαι μιας και είναι αλήθεια ότι ΟΛΟΙ μας ενδιαφερόμαστε για το πώς θα αποκτήσουμε περισσότερα, σπανιότερα και εντονότερων χρωμάτων ζωντανούς οργανισμούς! Δεν διακατεχόμαστε και από καμία τρελή εμμονή για το πώς θα επιστρέψουμε πχ κομμάτια από τα κοράλια μας στη Φύση ή μεγαλωμένα ψαράκια πίσω στο φυσικό περιβάλλον τους.
(Δεν θα κάνω καν λόγο για τις αυξημένες ανάγκες μας σε ενέργεια, οι οποίες με τη σειρά τους και εμμέσως επιφέρουν επιπλέον επιβάρυνση...)

ΝΑΙ, όμως θέλουμε να τα μεγαλώνουμε και να τα ανταλλάσσουμε, μειώνοντας ίσως έτσι τους ρυθμούς, με τους οποίους συλλέγονται από τον τροπικό ύφαλο!

Κάπου εδώ ΟΜΩΣ νομίζω ότι καταλήγω σε κάτι το οποίο έχει ήδη λεχθεί:

"ΔΕΝ είναι το χόμπυ μας αυτό, που απειλεί την ισορροπία του οικοσυστήματος!"
Και πραγματικά δεν αποτελεί έναν εφησυχασμό αυτό. Είναι άλλες δραστηριότητες, οι οποίες έχουν καταδικάσει τον Πλανήτη σε μια ραγδαία επιδεινούμενη πορεία...βαριά βιομηχανία, κακή διαχείριση των ρίπων, υπερθέρμανση του Πλανήτη(ως αποτέλεσμα των προηγουμένων), μόλυνση των θαλασσών, ανίσχυρα προγράμματα ανακύκλωσης, "ολιγωρία"/παρεμπόδιση στην υιοθέτηση εναλλακτικών πηγών ενέργειας...(και αναλογίζομαι πόσα άλλα)...

after all, ο χομπίστας κάθεται στο εδώλιο για το πάθος του για τη Ζωή και τη Φύση?
ΕικόναΠάνοςΕικόνα
panosb@marineaquarium.gr
Άβαταρ μέλους
ReefScaper

Δημοσίευσηαπό ReefScaper » 01 Νοέμ 2006, 11:22 pm

x.a. έγραψε:Και αλήθεια πώς μπορείτε να ξέρετε ότι αυτά που ψωνίζεται δεν έχουν ψαρευτεί με κυανίδιο ή ότι τα κοράλλια είναι από φάρμες (και τί εννοούμε ακριβώς με τη λέξη φάρμα? Ελπίζω όχι όπως είχα δει κάπου απλώς τον περιφραγμένο ύφαλο!!) Για εμπόριο μιλάμε, όπου δυστυχώς τα λεφτά τα πολλά δεν τα παίρνει ο εκάστοτε ιθαγενής, αλλά ο έμπορος και ο μεσάζοντας..

Αποφεύγουμε κι εμείς τα ψάρια που είναι "πιασμένα" με αυτό το μέσο...Υπάρχουν "σημάδια" τα οποία μαρτυρούν τη χρήση αυτής της μεθόδου και πραγματικά δεν επιθυμούμε κάτι τέτοιο (πχ οι εισαγωγές από Φιλιππίνες "μποϋκοτάρονται" συστηματικά από τους ευσυνείδητους χομπίστες σε παγκόσμια κλίμακα)...
Τα κοράλια που αγοράζουμε είναι κομμένα και αναπτυγμένα σε βάσεις επί μήνες...Σπάνια έρχεται άγριο κομμάτι, αποκομμένο απευθείας από την αποικία-μαμά...

x.a. έγραψε:Τέλος πόσοι από εμάς έχουν πραγματικά τις γνώσεις να διατηρήσουν σε καλή κατάσταση ένα ενυδρείο χωρίς απώλειες? Αυτό που βλέπω γύρω μου είναι συνήθως υπέρστοκαρισμενα ενυδρεία πολλές φορές με ζωντανά για τα οποία δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα. Έχω δει ανθρώπους να αγοράζουν πράγματα και μετά να ψάχνονται για πληροφορίες προσπαθώντας να τα διατηρήσουν!! Η απληστεία είναι σύνηθες φαινόμενο. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν ενυδριόφιλοι πιο υπεύθυνοι και σκεπτόμενοι και ελπίζω να γίνουν το παράδειγμα.

Γι'αυτό προσπαθούμε καθημερινά...

x.a. έγραψε: Τέλος να είστε σίγουροι ότι αν φτάσουμε στο σημείο να παρατηρούμε τους υφάλους μόνο από τις γυάλες μας, τότε δεν θα αργήσει να έρθει η εποχή που θα μπούμε κι εμείς σε μια γυάλα ως μουσειακό είδος!

Δεν είναι λίγο μακάβριο και απαισιόδοξο αυτό τώρα? :?
ΕικόναΠάνοςΕικόνα
panosb@marineaquarium.gr
Άβαταρ μέλους
ReefScaper

Δημοσίευσηαπό sps4ever » 02 Νοέμ 2006, 12:04 am

Δεν απαντάτε όμως στο πραγματικό ερώτημα. Λέτε για πόσες χιλιάδες Tang ψαρεύονται. Σας λέω όμως και για πόσες χιλιάδες τόνων κοραλιών χρησιμοποιούσαν οι ντόπιοι στις κοραλιογενείς περιοχές σαν οικοδομικά υλικά. Αυτό δεν είναι συγκρίσιμο; Δηλαδή ο ντόπιος που έχτιζε το φράχτη του επι αιώνες και απλά έμπαινε στη θάλασσα, έκοβε τα κοράλια και μετά έχτιζε δεν κατέστρεφε τον ύφαλο;

Το τι είναι αναγκαίο ας μην το συγκρίνουμε γιατί είναι άσκοπο. Πάμε διακοπές. Για τις μετακινήσεις μας στις διακοπές καίμε πετρέλαιο και επιβαρύνουμε το περιβάλον. Γιατί; Είναι οι διακοπές απαραίτητες;

Αν πάω στο super market πόσα προιόντα θα βρω που είναι για τη πλάκα μου και καταστρέφουν το περιβάλον; Δηλαδή η λακ είναι πολύτιμη; Εξυπηρετεί κάποια από τις βασικές ανάγκες μου; Και όμως υπάρχει.

Μιλάτε για τις φάρμες με ένα ειρωνικό τόνο. Ναι είναι ύφαλοι στη θάλασσα που έχει "χτίσει" ένας ιδιώτης σε σημείο που έχει εκμισθώσει από τη τοπική κυβέρνηση και όπου πριν δεν προυπήρχε τίποτα. Τι το κακό έχει αυτό;

Δεν ξέρω πόσα χρόνια ασχολείσθε με το χώρο του ενυδρείου αλλά σας πληροφορώ ότι κοράλια πωλούσαν τα μαγαζιά πολύ περισσότερα τη δεκαετία του 80. Και μάλιστα τότε είχα αγοράσει τη πρώτη μου acro. Με τη διαφορά ότι τότε οι ντόπιοι από την Ινδονησία την έβγαζαν από το θάλασσα την αποξήραναν και τη πούλαγαν για διακοσμητικό. Οι Φοίνικες πωλούσαν νεκρά κοράλια από την Ερυθρά για κοσμήματα. Αυτό γίνεται ακόμη και σήμερα. Στο Βόλο πωλούνται ντόπιες φρέσκιες ανεμώνες. Είναι ένας ωραίος μεζές που σερβίρεται σε αρκετά τσιπουράδικα.
Το ότι οι ντόπιοι πουλάνε τον όποιο φυσικό πλούτο τους το κάνουν χρόνια. Αυτό που υποστηρίζω εγώ είναι ότι το χόμπυ ωφελεί αφού αυξάνει την αξία του θαλάσσιου έμβιου οργανισμού κάνοντας την πώλησή του ζωντανού πολύ πιο επικερδή σε σχέση με τη πώλησή του νεκρού. Αυτό για εμένα είναι κίνητρο για να προφυλάξουν το έσοδό τους. Σε αυτό διαφωνείται;

Η μέθοδος συλλογής ψαριών με τη χρήση κυανίου είναι παμπάλαια. Χρησιμοποιείται πολλά χρόνια ακόμη και στην Ελλάδα ώστε να βγαίνουν τα ψάρια από τις σπηλιές τους. Ίσα ίσα που λόγω του χόμπυ μειώνεται αφού πλέον "μαρκάρονται" οι ντόπιοι που έχουν πολλές απώλειες και δεν τους προτιμούν οι εισαγωγείς.

Τώρα αυτό για τη προτίμηση ψαριών που προέρχονται από αναπαραγωγή είναι άκαιρο. Δηλαδή οι δίσκοι που σήμερα είναι κατά 90% εκτροφείου είναι σωστό να αγοράζονται; Μα η εκτροφή ξεκίνησε αφού πρώτα υπήρχε αγορά. Δηλαδή όσοι αγόραζαν μέχρι τότε και δημιούργησαν μια αγορά ώστε να είναι επικερδές να υπάρχει εκτροφείο έκαναν λάθος;
Και για να το πάμε παραπέρα. Αφού για τους Βραζιλιάνους μειώθηκε το εισόδημά τους από τη πώληση των δίσκων, πιστεύετε ότι ψαρεύουν λιγότερους ή περισσότερους; Πριν ψάρευαν 2 τους πωλούσαν στον έμπορα και είχαν τη τροφή της ημέρας για 4-5 άτομα. Τώρα πόσους δίσκους πρέπει να ψαρέψουν για να χορτάσουν; Επιπλέον εκτός από τους καθαυτό ψαράδες υπήρχαν οι μεταφορείς, οι άνθρωποι που συντηρούσαν στα ενυδρεία, που έκαναν το πακετάρισμα κ.λ.π. Αυτοί οι άνθρωποι που έχασαν το βιοποριστικό τους μέσο δεν θα γυρίσουν πάλι στο ψάρεμα για να εξασφαλίσουν την επιβίωσή τους;

Αν λοιπόν με ρωτάτε αν έχω τύψεις για το ότι έχω κοράλια και ψάρια στο ενυδρείο μου η απάντηση είναι ότι έχω τη γνώση ότι έχω απέναντί μου ένα ζωντανό οργανισμό. Φροντίζω να ικανοποιώ στο καλύτερο δυνατό τις ανάγκες του και να μην τα "κακοποιώ". Αλλά δεν έχω περισσότερες τύψεις για τα κοράλια όταν βλέπω τη τύχη των ελεφάντων, των πάντα, των λευκών τίγρεων. Δυστυχώς ως ζώον ο άνθρωπος φέρεται με ελάχιστο έως μηδενικό σεβασμό στα πιο αδύναμα όντα.
Ενοχλούμαι πολύ περισσότερο όταν μου ζητάνε τα παιδιά μου να πάω στο τσίρκο και βλέπω τον ελέφανατα να σηκώνεται όταν ξέρω πόσες ώρες του έχουν βάλει τα αναμένα κάρβουνα. Ενοχλούμαι όταν βλέπω ένα σκυλί στο δρόμο να περπατάει με σπασμένο το πόδι και δεν υπάρχει ένας χώρος να προστατευτεί αλλά παρόλα αυτά έχουμε σκυλιά και όταν γεννήσουν "πετάμε" τα κουτάβια στο δρόμο. Ενοχλούμαι όταν βλέπω φωτογραφίες από τις φάρμες των KFC και μετά τους ανθρώπους να πηγαίνουν να τρώνε εκεί και να προσπαθήσω να εξηγήσω στα παιδιά μου γιατί ο περίεργος πατέρας τους δεν τους επιτρέπει να φάνε εκεί.
Ενοχλούμαι πολύ μα πολύ περισσότερο όταν πηγαίνουμε και αγοράζουμε ένα ζώο στο παιδί μας για "παρέα" και ούτε προσπαθούμε να μάθουμε τις ανάγκες του ζώου αυτού και μόλις πεθάνει τρέχουμε να επαναλάβουμε το λάθος μας για να μην στενοχωρηθεί το παιδί μας.
Εδώ μου ζητάει η κόρη μου ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα και δεν το κάνω γιατί δεν έχω τις γνώσεις και δεν έχω και το χρόνο να το αναλάβω εγώ. Αυτά τα ολίγα και συγνώμη για το μακροσκελές.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
sps4ever
Site Admin

Πληροφορίες ενυδρείου: Reef 750lt+sump500lt

Δημοσίευσηαπό reef-crest » 02 Νοέμ 2006, 12:38 am

Εκτος απο ολα αυτα που λεει ο Νικος το χομπι βοηθησε πολυ και στην αναπτυξη του τουρισμου στις περιοχες αυτες και στην υποστηριξη του φυσικου τους πλουτου. Οποιος πηγαινει στις Μαλδιβες περιμενει να δει κοραλια, οπως και οποιος πηγαινει στη Χαβαη περιμενει να δει yellow tangs. Γιαυτο το λογο τα yellow tangs θα σταματησουν να εξαγονται απο την Χαβαη πολυ πριν εξαφανιστουν απο την περιοχη. Δεν θα σταματησουν να κυκλοφορουν στην αγορα ομως γιατι η TMC μπορει να τα αναπαραγει εδω και χρονια λογο του χομπι.
Σιγουρα κανενας μας δεν ξεκινησε το χομπι με αυτο το σκεπτικο, αλλα αυτο ειναι το αντικτυπο που κατεληξε να εχει. Δηλαδη ο κοσμος να καταλαβει οτι ο φυσικος πλουτος των υφαλων αξοιζει πολυ περισοτερο απ'οσο πιστευαν μεχρι τοτε. Το πολυ σε καμια 10αρια χρονια θα σταματησουν να κυκλοφορουν αγρια κοραλια.
Τα αγριοχορτα απο τον κηπο σας δεν τα ξηλωνετε? Τα κοραλια ειναι θαλασσινα αγριοχορτα για τους Maldivians που τους τσιμπανε τα ποδια αλλα εξαιτιας του χομπι μου δεν τα ξηλωνουν.
Το δικο σας χομπι τι αντικτυπο εχει στο περιβαλλον? και πως βοηθησε να μην εξαφανιστει απο τη φυση το περιστερι του Μεξικου? :-D
.....in urgent need of tropical therapy......
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Άβαταρ μέλους
reef-crest

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηνύματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες